Wordpress blogunuza ekleyebileceğiniz iki yorum aracı


Zone.org'un düzenlemeye çalıştığı ancak yüzüne gözüne bulaştırdığı SEO yarışması'nın ne olduğu artık anlaşıldığına göre biz de artık rahat rahat başka işlerimize odaklanabileceğiz. Bu yarışma için kendimizi geliştirmek adına yabancı blogları gezerken, daha önce de Adsense'ten en çok kazananlar yazısı vesilesiyle sözünü etmış bulunduğum John Chow'un blogunu daha yakından tanıma fırsatım oldu.
Son günlerde, bloguyla Google'da "make money online" (internetten para kazanma) anahtar kelimelerinde 200 küsür milyon sonuç arasında 1. sıraya yerleşen JohnChow aynı zamanda dünyada sadece blogculuktan ayda 10 bin küsür dolar kazanmayı beceren ender şanslılardan biri.
Yine geçenlerde, sıfırdan başlayıp bugünlere nasıl geldiğini anlattığı bir e-kitap yayınlamış: "blogculuktan veya internetten para kazanma yolları" ile ilgili olarak bugüne kadar blogunda yayınladığı yazıları derleyip toparlayarak bir kitap haline getirmiş. İsteyenler blogundan ücretsiz indirebiliyor. Hatta çok isterseniz buradan indirmenize de bir şey demez herhalde: “Make Money Online With John Chow dot Com”

Blogları, sitelerden ayıran temel özellik: Yorumlar

Blogculuk denen fenomenin temelinde, blogun yazarı ile okurları arasındaki ilişki yatıyor. Bir blog yazarı yazılarıyla ne kadar çok insana ulaşabilirse, ne kadar çok okur o bloga yorum yazıp, katkıda bulunursa o blog da o kadar gelişiyor, büyüyor, blog oluyor...Bir blogu, internetteki herhangi bir siteden ayıran en önemli şey, okurların yorumda bulunabilmeleri, tepkilerini dile getirebilmeleri, interaktiflik yani...
John Chow'un blogunda yer verdiği 2 yorum aracı, belki sizin de okurlarınızın yorumda bulunmalarına katkı sağlayabilir. Bunlar özellikle wordpress blogları için oluşturulmuş eklentiler.

Subscribe to Comments 2.0 (Yorumlara Abonelik 2.0): adlı ilk eklenti, yorum kutunuzun altına isteyenlerin işaretleyebileceği minik bir "Sonradan gelen yorumlardan beni haberdar edin" (Notify me of followup comments via e-mail) seçeneği ekliyor. Böylelikle, isteyen okurlarınız kendi yorumlarının ardından yapılan yorumlardan mail yoluyla haberdar olabilecekler.
 
Şahsen ben denemedim ama, bu eklentiyi kurmanın son derece basit olduğu söyleniyor: 2 dosyayı Worpdress'e upload edip, Wordpress Plugins (eklentiler) kontrol panelinden aktive ediyormuşsunuz. Wordpress'in daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız ise, eklentiyi devreye sokmak için HTML kodunuza minik bir PHP kodu eklemeniz gerekiyor.

Show Top Commentators: İkinci Wordpress eklentisi de, en çok yorumda bulunan okurları ödüllendirmeye yarıyor. Blogda en çok yorum yazan okurlar, Wordpress blogun sağ sütununda yazdıkları yorum sayısı ve kendi sitelerine veya bloglarına bir linkle beraber sergilenebiliyor.

Okurlar için asıl cazip tarafı (özellikle de kendi sitelerini Google'da yükseltmekle ilgilenen okurlar için) bu "en çok yorum yazanlar" kutusundan verilen linklerin "nofollow" etiketi taşımıyor olması. Artık, bloglara sırf kendi sitelerinin reklamını yapmak için yorum bırakan spamcileri engellemek için "nofollow" (takip etme) etiketi kullanılmaya başlandığından bu yana, bu nofollow etiketinin olduğu bloglara bırakılan yorumlardaki siteler Google tarafından kaale alınmıyordu. Ancak blogunuza böyle bir eklenti yükleyerek, sadık okurlarınıza bir kıyak atabilirsiniz. "En çok yorumda bulunanlar" kutusunda "nofollowsuz" doğrudan linkine yer verilen site/blog sahipleri hem Google tarafından sevilen-sayılan bir linke kavuşmuş oluyor hem de belki ekstra trafiğe.

Bu eklentiyi Wordpress blogunuza eklemek için, tek dosyayı Eklentiler dosyasına upload ederek, Wordpress Eklentiler kontrol panelinden aktive edin. Daha sonra, blogunuzun HTML koduna, bu kutuyu yerleştirmek istediğiniz noktaya 
[?php ns_show_top_commentators(); ?] 
kodunu ekleyin (yalnız en baştaki ve sondaki ayraçların yerine <, > işaretlerini koymanız gerekiyor).  Bunun için en uygun yer genellikle blogunuzun kenar sütunlarıdır.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !