Justin.tv: Blogcular yaşamlarını web'den 24 saat naklen yayı


24 yaşındaki Yale mezunu Justin Kan ile 23 yaşındaki grafiker, komedyen Justine Ezarik şu günlerde 24 saat sürekli kafalarına monte ettikleri minik web kameralarla dolaşıyorlar ortalıkta. Evet, video blogculuğu olayını bir kaç adım ileri götüren Justin ve Justine kafalarından neredeyse hiç çıkartmadıkları kasketlerinden 24 saat internetten yaşamlarını naklen yayınlıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi, (tabii, ABD'nin her köşesine yayılmış kablosuz internet sayesinde) sırt çantalarında her yere taşıdıkları notebooklarıyla aynı anda seyircileriyle yazışabiliyorlar.

Justin.tv
adlı sitesinden devamlı yayın yapan Justin Kan, California eyaletinde yasak olduğu için kamerasını umumi helalarda kapatmak zorunda kalıyormuş, ama o kadar. Yayınladığı görüntülerin olası çocuk izleyiciler açısından sakıncalı hale gelmemesi için de, kız arkadaşıyla yatak odasında başbaşa kaldığında da kamerasını başından çıkartıp, mikrofonu açıyormuş.

Tabii, ikisinin de yaşamı büyük ölçüde internet başında geçtiğinden, izleyiciler nadiren bilgisayar ekranından veya onların saatlerce bilgisayar başında oturuşlarından başka bir şey görebiliyorlar. Görüntüye biraz aksiyon katmak isteyen bir seyirci geçenlerde polis imdat'ı arayıp Justin Kan'ın dairesinde bir bıçaklama olayı olduğunu ihbar etmiş. Sahte ihbar üzerine harekete geçen polisler, ellerinde silahlarla Justin'in dairesine dalmışlar, site takipçileri de olayı internetten an be an izlemiş.

Justin, mart ayında Justin.tv adlı sitesini açtığından bu yana kafasında kamerasıyla dolaşıp, hayatından neredeyse kesintisiz canlı yayın yapıyor. Başta sadece Justin'in hayatının gösterildiği tek bir "kanal" olarak başlayan Justin.tv, bugün başka "gerçek yaşamcı"lara da ev sahipliği yapıyor: her gün iç çamaşırlarıyla Times Square'de gitar çalan New Yorklu "Çıplak Kovboy", 2008 ABD başkan adaylarından Ron Paul, vs .

Geçenlerde, bir kutu içinde kargoyla gelen 300 sayfalık ilk iPhone faturasının videosuyla internette bir anda ünlenen sarışın güzel, Justine Ezarik de yine Justin.tv'den yayın yapan bir başka sadık gerçek yaşamcı.

Bu işi ne kadar severek de yapsa, Justine bazı erkek izleyicilerinden gelen taciz mesajları yüzünden zaman zaman daralıyor, doğal olarak. Kendileriyle sokakta röportaj yapılırken her ikisi de bir yandan sorulan sorulara yanıt verirken, bir yandan da kendi izleyicilerine yayın yapmaya ve yanlarından ayırmadıkları notebook'larıyla internetten gelen sorulara cevap vermeye devam ediyor. Justine'nin oturduğu bankın az ilerisindeki plajı farkeden izleyiciler, onu bikinili görebilme umuduyla, plaja gitmesi için ısrar ediyorlar. Ama Justine de, Justin gibi çocukların da izleyebileceği "sakıncasız yayıncılık" yapmak konusunda kararlı.

Justin ve ortakları, Justin.tv'yi kurmak için bir internet yatırım grubundan destek almış. İzleyici rakamları hızla artıyormuş. Şu anda siteye günde 30-40 bin ziyaretçi geliyormuş. Justine de, Justin.tv'deki yayınına başladıktan sadece bir iki hafta sonra Hollywood'un en önemli ajanslarından birinden teklif almış.


  • Treat Acne Naturally
  • Yorum Yaz
    Arkadaşların Burada !
    Arkadaşların Burada !