Google John Chow'a naaptı?


Ya da buna John Chow, Google’a ne yapmaya çalıştı? da diyebiliriz. Vakti zamanında, internette link arayışına çıkmışken, tek bir adet johnchow.com bloguyla ayda 10 bin dolar kazanabildiğini iddia eden John Chow’un linkbait girişimine rastlamıştık. Ünlü Kanadalı blogcu/internet girişimcisi John Chow, “make money online” (internetten para kazanmak) anahtar kelimelerinde Google’da 1. sıraya oturabilmek için, kendi blogu hakkında iyi veya kötü tanıtıcı bir yazı yazan ve bu yazı içerisinde “make money online” kelimeleriyle www.johnchow.com’a link veren herkesin sitesine kendi PR 6 blogundan link vereceğini vaadediyordu. Verdi de… Sanırım en son 23 haziran’da 85. link grubunu yayınlamış.

Her bir grup 10 siteden oluştuğuna göre, aylardır süren bu beleş link kampanyası kapsamında kendi blogunda John Chow’un blogunu tanıtarak “make money online” kelimeleriyle Johnchow.com’a link veren toplam 850 blog olmuş. İnanın beleş bir johnchow.com linki için johnchow.com hakkında tanıtıcı bir yazı yazmış ve “make money online” kelimeleriyle ona link vermiş yüzlerce blog daha sırada bekliyordur. Ancak son gelişmeler nedeniyle bayağı bir süre daha bekleyecekler gibi görünüyor - bu arada johnchow.com’a yönelmiş linkler yerli yerinde duracak tabi. (dursun tabi, bir linki mi esirgeyeceğiz çocukcağızdan)


Dün JohnChow.com’a girdiğimde, John Chow'un hem kendi adı olan “John Chow” kelimelerinde hem de bundan bir kaç hafta öncesine kadar sahiden de 1.liği koruduğu “make money online” anahtar kelimelerinde Google tarafından kötü bir tokat yemiş olduğunu öğrendim.


Bundan bir kaç hafta önce, John Chow uğrunda o kadar uğraştığı ve iddialı olduğu “internetten para kazanmanın yolları” (ingilizcesi tabi) kelimelerindeki 1.liğini yine kaybetmiş, bu durum da bu konularda bilirkişi geçinen bazı yabancı blogcuların ağzına sakız olmuştu: “John Chow sonunda fazla zorlamasının karşılığını aldı”, “Google’la oynamaya gelmez ben bunu John’a söylemiştim”, “hah gördük işte linkbait yapan John’ın başına gelenleri, beni dinleseydi!” vs., vs.

Ancak bazılarını nedense çok heyecanlandıran bu durum sadece bir kaç gün sürdü ve bir kaç gün sonra Johnchow.com yeniden “make money online” kelimelerinde Google’da 1. sıraya oturdu. Takipçileri, nasıl olup da bir kaç günde yeniden Google’ın tepesine oturduğunu açıklaması için adeta ona yalvarıyordu, ama o uzun süre bir açıklama yapmadı, sonra da benim bilgisayarım bozuldu zaten. Ancak son hatırladığım JohnChow’un bu geri dönüşle ilgili olarak “Google webmaster tavsiyelerinin çok iyi okunması ve uygulanması gerektiğinin” altını çizdiği. Bir başka blogcu da bunun üzerine Johnchow.com’un Google’dan kaybolmadan önceki ve sonraki HTML kodlarını inceleyerek, John Chow’un daha önce, Googlebotlara açması gereken bir çok dosyasını ve sayfasını “büyük bir dangalaklık sonucu” yasakladığı, o bölgelere giremeyen Googlebotların da doğal olarak Johnchow.com’un büyük kısmını tarayamadığı için “make money online” kelimelerinde 1. sırayı kaybettiği… Bunun ardından paniğe kapılan John chow’un o bir kaç günde “allahım, naapmış olabilirim?” diye Google webmaster guidelines başta, bulabildiği herşeyi hatmettiği ve hatasını düzelttiği ardından da hemen 2-3 gün içinde Google’da “make money online” kelimelerinde 1 numaraya döndüğü.??

Demek o 2-3 günlük öncü sarsıntı, arkadan gelmeye hazırlanan büyük depremin habercisiymiş.

(yazının kaynağı: Tebeşir)


Yazıya ek: Bu arada şu iki adet John Chow yazısıyla bir anda bu blog da, yani Tebeşir de "John Chow listesinde 3. sırada yayınlanmaya başladı. Aynı listede bunun hemen altındaki sıra da yine bu yazının ilk yayınlandığı bana ait bir Wordpress blogu. Ne yazarmışım ama! (3.08.07)


Blog Directory
dizin
iddaa
Site Ekle
Bloglar Alemi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !