Google John Chow'a naaptı? (yazının devamı)

Bir de Hamlet Batista var, JohnChow.com’un sıkı takipçisi olmasının dışında kendisini “eski bir SEO iti” olarak niteliyor ve henüz 2-3 aylık şahsi blogunda “internette başarıya ulaşmak için ileri arama motoru pazarlama teknikleri” öğretiyor. Ama ben ona çok gülüyorum. Fotoğrafına mı yoksa o ben bilirim, ben anlarım havalarına mı bilmiyorum.

Neyse bu ağbi de Johnchow.com’un haziran başında Google’da “make money online” kelimelerindeki 1.liğini kaybederek bir kaç günlüğüne listelerden yok oluşu sırasında “john Chow’un kendisine yöneltilen tüm linklerin aynı kelimelerden oluşmasını (yani linkbait) şart koşmakla çok büyük bir hata yaptığını, giriştiği bu linkbait oyunuyla kendi ölüm fermanını imzaladığını, ancak hem kendisinin (yani koca SEO iti Hamlet Batista’nın) onu uyarması hem de Google’ın onu çarpması üzerine yaptığı büyük hatayı anlayıp, kendisine “make money online” (internetten para kazanmak) yazısıyla link verenlerin büyük bir kısmına acilen email göndererek johnchow.com’a yönelttikleri linklerdeki “make money online”ı başka kelimelerle değiştirmelerini rica ettiği, insanların bunu yerine getirdiği ve linklerde yaratılan bu çeşitlilik (ve tabii Hamlet Batista’nın tavsiyesi) sayesinde hepsi hepsi 2-3 gün içinde yeniden Google’da “make money online” kelimelerinde 1. sıraya oturmayı başardığını iddia ediyordu; hala da ediyor...

Neyse o bir kaç günlük listelerden yokoluş bence google’ın algoritmalarında yapmakta olduğu değişikliklerin ilk cızırtılarıydı (benim olayı Hamlet Batista gibi ileri SEO teknikleri terimleriyle anlatacak halim yok tabi) - hani cep telefonunuz çalmadan telefon ya da bilgisayarınız cızırdamaya başlar, anlarsınız telefonun çalmak üzere olduğunu veya televizyonda radyoda kanal ararken önce cızırtılar gelir anlarsınız yakında bir kanal var...

Kısacası, johnchow.com’un şimdiki durumu şu: hem kendi adında yani, John Chow’da  hem de çok iddialı olduğu “make money online” kelimelerinde Google’da yok. (bu yazı yazıldıktan 1 hafta kadar sonra "make money online" arama sonuçları arasına 55. sıradan, "John Chow" aramasına da 50. sıradan dönüş yaptı. Google'da "john chow" diye aratınca, gelen ilk 49 site zaten bizim gibi john Chow'un başına gelenleri anlatan sayfalar)


“Google’ı fazla zorlamış olabilirim” diyerek günah çıkartan Chow, aylardır yazı karşılığı dağıttığı beleş linkleri de 85. gruptan yani 23 haziran’dan beri durdurmuş durumda.

“Zaten asla bütün yumurtalarımı aynı sepete koyma aptallığını yapmam” diyerek kendini avutan John Chow şöyle yazmış: “Kendi adımda Google’da olmayabilirim ama nasılsa Google’da “john Chow” aramasında gelen ilk 10 sayfadaki tüm sayfalar bana link veriyor (aynı bizim Tebeşir' gibi yani), bu nedenle fazla bir şey kaybetmiş sayılmam ayrıca trafiğim için asla tamamen Google’a güvenmedim, size de güvenmenizi tavsiye etmem, binlerce kişi bu blogu bookmark etmiş durumda, 6 bin kişi de blogumu RSS vasıtasıyla takip ediyor. Google yerinde durmuyor (durmayı da göze alamaz zaten), arama sistemini sürekli değiştiriyor o yüzden herhangi bir sitenin sonsuza kadar 1. sırayı işgal etme ihtimali neredeyse sıfır.”Not: "Google John Chow'a naaptı?" başlıklı bu yazı aslen 8 temmuz 2007 tarihinde yine bana ait olan zonenoktaorgg.wordpress.com'da yayınlandıktan bir kaç hafta sonra buraya taşınmıştır.


Hityap.Com - Hit Siteler


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !