Google'ın gelişmiş arama fonksiyonlarıyla neler yapılabiliyo

* Allintitle - Tüm kelimeleri başlıkta aramak:

Bir kelime veya kelimeleri sadece site veya sayfa başlığında kullanmış sayfaları bulmak istiyorsanız, allintitle kelimesini kutuya yazmak zorundasınız.

Örneğin: "allintitle: google SEO" yazarsanız, başlığında "google" ve "SEO" kelimeleri bulunan sayfalar gelecektir sadece (iki nokta üstüsteden sonra boşluk bırakıyoruz).


* İntitle - Tek kelimeyi başlıkta aramak

Arama kutusunun başına "intitle" kelimesini koyarsanız, başlıkta arayacağı kelimeleri bir taneyle sınırlayacaktır.
Örneğin: "intitle: google SEO" diye yazdığınızda başlıkta "google" kelimesi olan ve sayfanın geri kalan yerlerinde "SEO" kelimesi olan sayfalar gelecektir.


* Allinurl- Tüm kelimeleri URL'de aramak

Aramak istediğiniz kelimelerin başına "allinurl" kelimesini eklerseniz, Google size yalnızca o kelimelerin URL'lerde, yani web adreslerinde geçtiği sayfaları getirecektir.
Yani, "allinurl: Google SEO" diye yazarsanız, URL'lerinde "Google" ve "SEO" kelimeleri bulunan websayfalarını bulursunuz. 

Ancak, bu arama fonksiyonunun, yalnızca kelimeleri aradığını, URL'lerde yer alabilen "nokta, /, -, vb." gibi işaretleri algılamadığını unutmayın. Halihazırda URL'leri bu tür bileşenleriyle aramanın bir yolu yok.

* Inurl - Tek kelimeyi URL'de aramak

Anahtar kelimelerinizin başına "inurl:" diye yazarsanız, bu sefer de yalnızca iki nokta üstüste işaretinin hemen ardından gelen kelimeye URL'sinde yer verip, aradığınız diğer kelimeleri sayfanın başka yerlerinde kullanmış sayfalar gelecektir.

Örneğin: "inurl:google SEO" diye yazdığımızda, URL'sinde "Google" kelimesi geçen ve sayfanın geri kalan yerlerinde "SEO" kelimesi bulunan web sayfalarını bulabiliriz. Ancak üstteki "allinurl" aramasından farklı olarak "inurl" koyduğumuzda iki nokta üstüsteden sonra boşluk bırakmamamız gerekiyor.

Bu "inurl" kelimesini arama kutusuna yazdığınız her kelimenin başına getirmek yani tüm kelimelerin URL'de olduğu sayfaları ararken, kelimelerin başına bir kere "allinurl" yazmakla aynı işlevi görür.

Advanced Google Search Operators

Bu yazının kaynağı: http://maraze.blogcu.com


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !