Google'ın gelişmiş arama fonksiyonlarıyla neler yapılabiliyo

* Her iki arama teriminden birinin bulunduğu sayfaları getirmek için iki terimin arasına kapital "OR" sözcüğünü koyun.

Örneğin, Antalya'da veya Bodrum'da tatil için bir arama yapmak isterseniz şöyle yazmanız gerekiyor:

"tatil antalya OR bodrum"


* Domain içi arama:

Belli bir websitesi içinde bir arama yapmak istiyorsanız, aramak istediğiniz sözcüğü yazıp ardından bir boşluk bırakıp "site" yazıp boşluksuz iki nokta üstüste (:) ardından yine boşluksuz arama yapacağınız sitenin alanadını yazın.

Örneğin, Google'ın resmi sitesinde yardım konularını arıyorsanız şöyle yazarsınız:
"yardım site:www.google.com"

Ya da, Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili kayıt bilgilerini bulmak istiyorsanız, şöyle yazmanız gerekiyor (siz tırnak koymayacaksınız tabii):

"kayıt site:boun.edu.tr" (domainin başında www. olmuş olmamış farketmiyor, yalnız "site: " den sonra boşluk bırakmayacaksınız)


* Belli bir rakam aralığı içinde arama yapmak:

Bu özelliği de belli bir aralık içinde yer alan rakamları bulmak için kullanabilirsiniz. Tarihlerden, ağırlıklara, fiyata istediğiniz ölçüleri bulmanız mümkün bu yolla. Örneğin, Atatürk'le ilgili 1920 ile 1930 yılları arasında kalan herşeyi bulmak için (Atatürk 1920..1930), 200 ytl ile 500 ytl arasında fiyata sahip tüm cep telefonlarını bulmak istiyorsanız (200..500 ytl cep telefonu) yazmanız yeterli.
Yalnızca arama terimlerinizle beraber kutuya iki rakam yazın ve boşluksuz aralarına iki nokta (..) koyun ve bir boşluk bıraktıktan sonra "ytl" gibi, "kg" veya "kilo" gibi bir ölçü birimi koyun. Yıl için ayrıca bir şey gerekmiyor yukarıda gördüğünüz gibi. Boks sporunda belli kilolar arasındaki tüm boksörlerlin yer aldığı sayfaları bulmak için mesela

"boks 70..100 kg" diye yazıp arayabiliyorsunuz.


* Bir arama yaparken boşlukları doldurma işini Google'a bırakmanız gerekebilir:

Gerekirse cevabını bilmediğiniz bir soru da sorabiliyorsanız Google'a, bunun için * işaretini kullanmanız yetiyor. Örneğin arama kutusunun içine

"* yerçekimini buldu" diye yazdığınızda size "yerçekimini buldu" kelimelerinin başına muhtemelen "newton'ı koyup
"newton yerçekimini buldu" yazılı sayfaları getirecektir. * işaretini Google'ın tamamlamasını istediğiniz her yere koyabilirsiniz. Örneğin "* yerçekimini buldu", "yerçekimini * buldu", "yerçekimini buldu *".

* Eş anlamlılarıyla beraber aramak:

İngilizce bir arama yaparken sadece yazdığınız sözcükleri değil, aynı zamanda onların eş anlamlılarını da bulmak istiyorsunuz, arama kutusuna yazdığınız sözcüklerin hemen başına "~" işaretini koyun.

Örneğin, kutucuğa: "~food ~facts" (tırnaksız olarak) diye yazdığınızda her iki kelimenin ve onların eş anlamlılarının bulunduğu sayfalar gelir.


* İngilizce sözlük fonksiyonu:

İngilizce bir kelimenin yine İngilizce sözlük karşılığını arıyorsanız, arama kutusuna söz konusu kelimenin başına "define:" koyarsanız karşınıza çok çeşitli kaynaklardan toparlanmış bir liste halinde kelimenin sözlük anlamları gelecektir. Aynı şekilde bir kere "define:" koyarak bir kaç kelimeden oluşan bir kelime grubunun anlamını da arayabilirsiniz.

(yazının kaynağı: Tebeşir)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !