Google'da en üste çıkmak için ne lazım?


Sitenizin/blogunuzun Google gibi arama motorlarında en üst sıralarda yer almasını istiyorsanız önem vermeniz gereken unsurların başında link ve içerik gelir.

* İçerik: Bol bol orijinal (yani sağdan soldan copy/paste olmayan), kaliteli içerikle asla kaybetmezsiniz, çünkü ne denli çok, anlamlı içeriğinizin varsa arama motorları tarafından o kadar çok indekslenirsiniz ve bunların her biri sitenize/blogunuza yönelik linkler halini alır.
Özellikle Google "kopya içerik" (duplicate content) konusunda o kadar hassas ki, insanlar Google'ın bu "duplicate content" filtrelerine takılıp ceza almamak için Wordpress blogların kendi içindeki (arşiv, RSS, vs. gibi) kopya içerik yaratan sistemlerden kurtulmanın, en azından pisi pisine listelerden dışlanmamak için bu dosyaları Googlebotlara açmamanın yollarını arıyorlar. Varın siz düşünün aynı yazıyı veya tıpatıp aynı siteyi tekrar tekrar copy/paste edip (üstüne üstlük kaynağına da link vermeden) yayınlamanın Google'ın gözünde ne demek olduğunu...
Yine, eğer bir blogunuz varsa, bu bloga yazdığınız her yazı/post, arama motorlarının listelerinde blogunuza yönelen linkler halini alır. Bu nedenle siteniz veya blogunuz için yapabileceğiniz en anlamlı şey kaliteli, özgün yazılar yazmaktır.
Yazdıkça ve daha çok kelime kullandıkça, arama motorlarında yalnızca hedeflediğiniz anahtar kelimelerde değil, konunuzdan fazla uzaklaşmamaya özen göstererek, daha bir çok anahtar kelimede de sitenize ziyaretçi çektiğinizi göreceksiniz.

* Link: Google'da üst sıralarda (veya en üstte) yer almak için üzerinde durmanız gereken ikinci ve belki de en önemli konu sitenize/blogunuza link yaratmaktır. Link, internetteki başka sitelerden sizin sitenize uzanan bağlantılardır. Örneğin, başka bir blog benim bu blogumu "blogroll"una veya arkadaşlar listesine alırsa bu benim bloguma gelen bir backlinkdir. Arama motoru optimizasyonu (SEO), yani bir siteyi/blogu arama motorlarında en üst sıralarda yer alacak şekilde düzenlemenin can damarını, en azından Google için, bu backlinkler oluşturur. Ne kadar çok sayıda, kaliteli backlink'iniz varsa, Google tarafından da o kadar çok sevilirsiniz. Ama bu linkler oturduğunuz
yerde kendi kendine oluşmuyor, ne yazık ki. Bunları şuralarda bulabilirsiniz:

  1. Dizinler
  2. İmzanızda URL kullanmanıza izin veren forumlar.
  3. Başka bloglar. Yalnız aman ha, bir bloga yorum bırakırken spam'le karıştırılmamaya çok dikkat edin. Bütün dünya spamden nefret ediyor ve önlemek için elinden gelen tedbiri almış durumda. Artık bir çok blogda, en çok yorum bırakanlara anasayfadan doğrudan link veren araçlar mevcut. Böyle bir link, yoruma eklediğiniz linkten çok daha ağır  basar.
  4. Türkçe Reddit (Tr.Reddit.com), Digg, Delicious gibi ortak paylaşım alanları. Bir Squidoo lens'i yarataraki oraya da linkinizi anchor text (yazı arasına) ekleyebilirsiniz.
  5. Yaratıcılığınızı konuşturun. Bu işlerden anlıyorsanız, insanların hoşuna gidecek bir Wordpress şablon veya bir internet aracı filan yaratıp, altına kendi linkinizi yerleştirerek çok kısa sürede istemediğiniz kadar çok linke sahip olabilirsiniz.
  6. Bizde de yavaş yavaş yayılmaya başlayan makale dizinlerine linkinizin de bulunduğu yazılar göndermeyi deneyebilirsiniz. Ya da bildirgeç.org gibi komünite'lere katkıda bulunabilirsiniz.
  7. Eğer kendinize güveniyorsanız, ödülleri karşılayacak sponsor bulurum diyorsanız, bir anda çok büyüyüp, sitenize/forumunuza onbinlerce, yüzbinlerce link yaratmak istiyorsanız, siz de şu anda süren bir takım SEO yarışmaları gibi bir yarışma düzenleyebilirsiniz!

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !