Google Adsense ve İnternetten Para Kazanma Yolları: Bağlantı Bir


İnternetten para kazanmanın en kolay yollarından biri olan Google Adsense uygulamalarında geçenlerde önemli bir değişiklik daha yapıldı. Muhtemelen biliyorsunuzdur, eskiden her sayfaya Adsense bağlantı birimlerinden (sayfanın sağ üst tarafında duranlar gibi) yalnızca birer adet koyabiliyorduk. Haziran ayında Google Adsense'den yapılan bir duyuruyla, artık bu bağlantı birimlerinden her sayfaya üçer tane konulabileceği açıklandı.
İngilizce aslı "link units" olan bu bağlantı birimleri, ziyaretçilerinizin bir tık'ıyla onları reklamlarla dolu başka bir sayfaya götürdüğü için bu, Google açısından çok kar imkanı taşıyan bir durum herhalde. Ancak normal metinli veya resimli "reklam birimlerinden" (ad units) farklı olarak biz Adsense yayıncılarının hesabına para yatabilmesi için ziyaretçinin üst üste iki kere tıklaması gerektiğinden (yani bir- sayfanızdaki bağlantı birimine/linke, iki- açılan reklam dolu sayfadaki bir reklama), bize pek cazip görünmez. Herhalde, diyorum, bu bağlantı ünitelerini biz yayıncıların gözünde de biraz daha kullanışlı bir hale getirmek için böyle bir değişikliğe gittiler. Yoksa biliyorsunuz, düne kadar bir sayfaya en fazla 3 normal reklam birimi, 1 bağlantı birimi olmak üzere en fazla 4 Adsense reklam bloğu koyabiliyorduk. Normal (üstteki gibi) reklam birimlerinin sayısı yine aynı, ama bağlantı birimleri dediğim gibi 3'e çıkartıldı. Gerçi sayfası ve içeriği bu kadar çok reklamı kaldırabilecek durumda olmayan hiç kimseye 3 bağlantı birimini birden koymasını önermem. Gelen ziyaretçiyi kaçırmaktan başka bir işe yaramaz. Sayfanızın içeriği zenginse, ziyaretçilerinizin gözünü rahatsız etmeyecek şekilde araya serpiştirebilirsiniz. Bunlar zaten, şekil itibariyle (ya yandaki gibi dik oluyorlar, ya da yatık) bir sayfanın içeriğiyle göze batmadan, rahatlıkla kaynaşabilecek gibiler.
Örneğin, şimdi Google'da yaptığım kısa bir aramayla bulduğum şu sitenin sahibi arkadaş, yeni düzenleme uyarınca sayfasına iki Adsense bağlantı birimi daha ekledikten sonra, gelirinin bir anda çok fark ettiğini ve artık toplam Adsense gelirinin üçte birinin sadce bu bağlantı birimlerinden geldiğini anlatıyor. O kadar karmaşık ve kendinden bol linkli bir sayfada, sağa sola eklenen 3 adet Adsense link birimi de hiç göze batmıyor, hatta arada kayboluyor.
Bir çok kişinin aksine ben oldum olası, bu bağlantı birimlerini çok severdim zaten. Evet, belki para kazanabilmemiz için ziyaretçinin iki kere tıklaması gerekiyor, ancak nasıl oluyorsa bir şekilde tıklıyorlar herhalde, çünkü Adsense kanallarım sayesinde takip ettiğim kadarıyla tıklama sayısı olarak da, tıklama başına ücret olarak da diğer metinli Adsense reklamlarından bir fark görmüyorum. Hatta, bizdeki Adsense reklamları Batı'daki kadar çeşitli olmadığından, çoğu zaman sayfamızda yayınlanan metinli Adsense reklamları maalesef tam içeriğimizi tutturamıyor, o yüzden de içerik hedefli olarak (belli bir arama sonucunda) sayfamıza gelen ziyaretçilerin genelde ilgisini çekemiyor (gerçi bu durum giderek düzelmekte). Ancak bu link birimleri doğrudan arama motorundan sayfanıza gelen ziyaretçinin aradığı kelimeye göre her seferinde değişebiliyor ve kullanıcı için diğer reklamlara oranla çok daha tıklanabilir görünüyor.
Yine bir çok kişi, sayfanın üst kısmına başlığın hemen altına veya üstüne yerleştirdikleri yatay Adsense bağlantı birimlerinin daha fazla tıklandığını anlatırken, nedense benim sayfalarımda yan sütunlara yerleştirdiğim dik Adsense bağlantı bantları hep daha çok işe yaramıştır.
Ama madem artık bir tane sınırlaması kalktı, tepeye ayrı, yana ayrı koyar (tabi, onları ayrı ayrı kanallarla isimlendirmeyi de unutmadan) hangisinin sizde daha çok işe yaradığını kendiniz keşfedersiniz.
Zaten Adsense'in en güzel tarafı da bu: Kesinlikle sahteciliğe kaçmadan, her bir reklam birimi için ayrı ayrı oluşturduğunuz kanalları yakından takip ederek ve gereken değişiklikleri yaparak Google Adsense'den, sitenizin veya blogunuzun izin verdiği ölçüde, mümkün olan en çok parayı kazanmanız mümkün. (Kaynak: http://maraze.blogcu.com)

dizin

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !