En Kullanışlı Firefox Eklentilerinden Bir Demet

Bu blogdaki başka yazıları okuyanlar belki farketmiştir ama ben yine de tekrarlayayım: efendim, web'de iki aşkım var benim, biri Firefox, diğeri de istatistik servisim StatCounter,  sağolsunlar, ikisi de ilk tanıştığımız günden beri bir kez bile güvenimi sarsmadan bu web yolculuğumda bana neredeyse 2 yıldan fazladır eşlik ediyorlar ve çok yardımcı oluyorlar. Belki bunun için beni bencillikle suçlayacaksınız ama beni en çok etkileyen taraflarından biri de bu işi tamamen karşılıksız yapıyor olmaları ve benim şu sanal alemdeki her türlü ihtiyacımı ben daha leb demeden anlayıp, bir çare üretmeleri. Ne zaman konu onlardan açılsa, hiç sıkılmadan, zevkle, uzun uzadıya meziyetlerini övebilirim. Bu yazı da Firefox ile ilgili. Geçen gün "Quick Online Tips" adlı yabancı bir blogda, Firefox'un, çoğu birbirinden harika yüzlerce eklentisinden 50 tanesinin tanıtıldığını gördüm. Firefox eklentilerine her gün yenileri eklendiği için bu işin cetvelini tutmak biraz zor. "Hazır, böyle bir liste buldum, paylaşayım" dedim. Aşağıdakiler 50 eklentilik listeden sadece ilk bakışta benim dikkatimi çekenler. Ama asıl mecraında, yani Firefox Mozilla Store'da (Firefox'u yükledikten sonra buraya girebiliyorsunuz) daha yüzlerce, her ihtiyaca uygun Firefox eklentisi bulmak mevcut. Bence mutlaka bir göz atın. Eğer henüz Firefox kullanmaya geçmediyseniz de, önce Firefox yükleyin sonra da binbir çeşit eklentilerinin zevkini çıkarın. (Bu yazının sağ tarafındaki sütunun ortalarında beyaz bir balon şeklinde bir Firefox linki görüyorsanız, ona tıklayarak, ücretsiz olarak anında hızlı, güvenilir, kullanıcı dostu Firefox'u Google araç çubuğuyla beraber yükleyebilirsiniz.)

* Copy Plain Text (Sade Metin Kopyalama) - Seçtiğiniz metni formatsız, sade haliyle başke bir yere kopyalamanızı sağlıyor. Bir yazıyı copy/paste edip sonra da beraberinde gelen farklı font boyutundan, koyulaştırılmış yazılardan, vs. rahatsız olduğunuz olmuyor mu?  Farklı formatlar içeren bir metni, NotDefteri'ne kopyalayıp, oradan tekrar copy/paste etmenize gerek kalmadan, sadece metni koplayalar.
* Google Images Re-Linker (Google Grafikleri Linkleyicisi) - images.google.com'daki küçük (thumbnail) resimleri tıklayınca, resmin çerçeveli hali açılmadan, doğrudan tam boyutlu resim açılıyor önünüze.
* AutoCopy (Otomatik Kopyalama) - Herhangi bir web sayfasında bir metni seçtiğinizde doğrudan clipboard'a kopyalanmış oluyor.
* Flashblock (Flash Engelleyici) - Bir web sayfasındaki tüm Flash içeriğin yüklenmesini engelliyor.
* Pearl Crescent Page Saver - Screenshot çekmenizi ve tam bir web sayfasını kaydetmenizi sağlıyor.
* Copy URL+ - İstediğiniz dokümanın adresini, başlığı ve seçtiğiniz metin gibi ek bilgilerle beraber clipboard'a  kopya ediyor.
* Mystickies - Web'in dört bir tarafına sticky'ler yapıştırıp, onları da etiketlerle organize edebiliyorsunuz.
* Yoono - Web'de surf ederken anında alternatif siteler önerip, aynı konularla ilgilenen insanları buluyor.
* SeoQuake - Google ve Yahoo arama sonuçlarını sitelerin link sayıları, Google ve Yahoo'da indekslenmiş sayfa sayıları, PageRank'leri, yaşları, vs. bir sürü SEO (arama motoru optimizasyonu) faktörüyle beraber karşınıza çıkarıyor.
* NextPlease! (Sıradaki!) - Google, Yahoo, Ebay, Amazon ve başka bir çok sitenin arama sonuçları listelerinde bir sonraki ve önceki bağlantılara kolayca atlayabilmeniz için kısayollar oluşturuyor.
* BetterSearch (Daha İyi Arama) - Google, MSN Search, Yahoo Search, A9, Answers.com, AllTheWeb, Dogpile.com, del.icio.us ve Simpy.com arama sonuçlarını yanlarında sayfaların minik resimleri (thumbnails) ve Amazon ürün resimleri, vs. ile beraber yayınlıyor.
Gmail Manager - Farklı Gmail hesaplarını idare etmenizi ve "yeni mail'ler konusunda uyarılmanızı  sağlıyor.
* Gmail Notifier - Gmail hesaplarınızdaki mailleri kontrl edip, size bildiriyor.
* AJAX Yahoo! Mail - Tek bir tıklamayla maillerinizi görmenizi sağlıyor. Yahoo mail'e AJAX desteği veriyor.
* Web Developer - Webmasterların işine yarayacak çeşitli araçları bir menü ve araç çubuğuyla beraber browser'ınıza ekliyor.
* Scribefire - Wordpress, Blogger ve MovableType üzerindeki bloglarınıza kolayca içerik post etmenizi sağlayan tam teçhizatlı bir blog editörü. (kaynak: Tebeşir)Directory Free Add Web URL

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !